פירוק שיתוף – ביצועו הלכה למעשה

פירוק שיתוף בדירת של בני-הזוג מהווה את קץ יחסיהם בנוגע למקרקעין שבבעלותם ובפרט זה ששימש אותם למגוריהם. באפשרותם להסכים על מכירת הזכויות של צד אחד בדירת המגורים והעברתם לצד השני שייעשה לבעליה הבלעדיים של הדירה, מכירה המוכרת כהעברה אגב גירושין.

להעברת זכויות בדירה אגב גירושין חשיבות רבה מבחינת מיסוי מקרקעין שכן היא אינה מהווה אירוע מס ואין בגינה חיובים שונים, לרבות ובפרט תשלום מס שבח ותשלום מס רכישה. לחילופין, רשאים בני-הזוג להביא לידי מכירת הדירה לצד ג' לפי המרבה במחיר וכן לחלוקת התמורה בעדה ביניהם לפי חלקו היחסי של כל אחד מבני-הזוג בדירה.

פירוק השיתוף בדירת המגורים של בני-זוג שנקבע בצו של בית המשפט יבוצע על פי החלטת בית המשפט לענייני משפחה ובפיקוחו, אלא אם הורה על בית המשפט על ביצוע פירוק השיתוף באמצעות לשכת ההוצאה לפועל, בדרך שנראית לו יעילה וצודקת יותר בהתאם לנסיבות.

בדרך כלל, בית המשפט לענייני משפחה ממנה במסגרת הליכים אלו את עורכי הדין של הצדדים ככונסי נכסים על הדירה אשר ישמשו כזרועו הארוכה של בית המשפט וזאת על מנת להביא לידי מכירת הדירה וחלוקת תמורתה בין בני-הזוג.

לעיתים מאפשר בית המשפט לבני-הזוג שהות מסוימת אשר במהלכה הם אמורים לנסות ולמכור את הדירה בכוחות עצמם. אלא שלרוב אין מנוס ממינוי עורכי הדין של בני-הזוג כנובע מחוסר תקשורת וחוסר שיתוף פעולה מוחלט בין בני-הזוג שאף אם הוגדר להם פרק זמן ארוך לשם כך, הם אינם מצליחים למכור את הדירה ובוודאי בשעה שאחד הצדדים מעדיף מאינטרס פרטי לסכל את פירוק השיתוף בדירה ובכל מקרה לעכב את מכירתה.

רוצים לשאול שאלה, להעיר או להוסיף תגובה? נשמח להשיב לכם במהרה. צרו קשר וכתבו לנו באתר או כנסו וכתבו לנו בעמוד הפייסבוק ופנייתכם תיענה בהקדם.

חשוב: האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק ואינו מהווה תחליף לו. כל המסתמך על המידע המופיע באתר מבלי לקבל ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק עושה זאת על אחריותו בלבד.