מזונות הילד מהסבא והסבתא

החובה לשאת במזונות הילד והדאגה לרווחתו מוטלות כל העת על הוריו, בהתאם לגילו, צרכיו, יכולותיו הכלכליות והכנסותיהם של ההורים, בין אם מכוח הדין העברי, לפיו הנטל בעיקרו על כתפיו של האב היהודי ובין אם מכוח חוק המזונות האזרחי לפיו אחריותם של שני הורי הילד שווה באופן יחסי להכנסותיהם.

אולם כאשר בן-הזוג שאמור לשאת במזונות כלל לא מסוגל לשאת במזונות הילד או כאשר הוא מסיר מעליו אחריות ומתחמק מתשלומם, מסתתר בארץ או מחוצה לה או כאשר מקום הימצאו אינו ידוע, ייתכן, כי יהיה מקום לתבוע את הוריו של בן-הזוג ולחייב את הסבא והסבתא במזונות נכדם, על מנת שלא להותיר אותו ללא מזונותיו.

לשם המחשה, במידה והאב נמנע מלשאת בצורכי ילדו ולא ידוע מקום היחבאו, בהתאם לחוק, ככל והאם אינה יכולה למלא אחר צרכי הילד מעבודתה או מכל מקור הכנסה אחר ואין היא יכולה להשיג את מזונותיו מאביו, ייבחן מצבם הכלכלי של הורי האב. אם יתברר, כי מצבם הכלכלי של הסבא והסבתא מאפשר להם לזון את בני-זוגם ואת ילדיהם הקטינים הסמוכים לשולחנם הקודמים לילד, ייפסקו לחובתם מזונותיו של נכדם.

בסופו של יום עשוי להיות מובא במסגרת שכלול הנתונים אף מצבם הכלכלי של הורי האם אשר עשויים להיות חבים אף הם במזונות נכדם בכדי ליצור שוויון בין הסבים והסבתות שהינם בעלי דרגת קרבה זהה לנצרך במזונות.

רוצים לשאול שאלה, להעיר או להוסיף תגובה? נשמח להשיב לכם במהרה. צרו קשר וכתבו לנו באתר או כנסו וכתבו לנו בעמוד הפייסבוק ופנייתכם תיענה בהקדם.

חשוב: האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק ואינו מהווה תחליף לו. כל המסתמך על המידע המופיע באתר מבלי לקבל ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק עושה זאת על אחריותו בלבד.