צוואה הדדית בין בני-זוג

צוואה הדדית הינה צוואה הנערכת על ידי בני-זוג בה הם קובעים הוראות הדדיות באשר לעתיד רכושם וזהות יורשיהם לאחר פטירתם. צוואה הדדית ניתן לעשות בשני מסמכים נפרדים או במסמך אחד בלבד. כך רשאים בני-זוג לקבוע בצוואה הדדית, כי לאחר פטירתו של אחד מהם יהיה בן-הזוג שנותר בחיים היורש היחיד ורק לאחר פטירתו יהיו אלה היורשים שנקבעו על ידי שני בני-הזוג בצוואה ההדדית.

ככלל, חופשי כל אדם לערוך צוואה ורשאי הוא לשנותה, לתקנה או לבטלה בכל עת. לעומת זאת, בצוואה הדדית אותה עורכים בני-זוג ביחד חל עיקרון ההסתמכות של שניהם על האמור בה. למעשה, קיימת אפשרות, כי לאחר עריכת הצוואה ההדדית, יחליט אחד מבני-הזוג, בהתאם לעיקרון החופש לצוות, לבטלה, אם בטרם מועד פטירת בן-הזוג ואם לאחריו, בין שחולק העיזבון ובין אם לאו.

על כן, על מנת להתמודד עם ההתנגשות שנוצרה בעבר בין עיקרון החופש לצוות לבין עיקרון ההסתמכות של שני בני-זוג בצוואה הדדית, שעה שאחד מהם מבקש לבטל את הצוואה נועד התיקון לחוק הירושה, המאפשר לבן-הזוג המעוניין לבטל את הצוואה ההדדית, בכפוף לתנאים הקבועים בחוק.

בחייהם של בני-הזוג, אפשרי ביטול צוואה הדדית רק במתן הודעת ביטול של המעוניין בדבר ובמסירתה לבן-הזוג. במותו של אחד המצווים, ביטול הצוואה אפשרי אך ורק בהסתלקות של בן-הזוג מחלקו בצוואה או לחילופין בהשבה, בין אם לפני מועד חלוקת העיזבון ובין שלאחריו, בהתאמה.

רוצים לשאול שאלה, להעיר או להוסיף תגובה? נשמח להשיב לכם במהרה. צרו קשר וכתבו לנו באתר או כנסו וכתבו לנו בעמוד הפייסבוק ופנייתכם תיענה בהקדם.

חשוב: האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק ואינו מהווה תחליף לו. כל המסתמך על המידע המופיע באתר מבלי לקבל ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק עושה זאת על אחריותו בלבד.