הוראות מיוחדות בצוואה – מתן שליטה מוגברת ביד המצווה לאחר פטירתו

כל אדם שכשר לעשות צוואה חופשי לצוות בה כרצונו בנוגע לזהות יורשיו והיקף זכויות כל אחד מהם בנכסיו. הצוואה מעניקה לבעליה ולנהנים מכוחה מידה רבה יותר של וודאות בהתאם לרצון המצווה באשר לזכויותיו וליורשיו. אך יחד עם זאת, הוודאות איננה מוחלטת.

על מנת לנסות ולהתמודד באופן מקיף ויסודי עם תרחישים אפשריים, מאפשר חוק הירושה לקבוע במסגרת הצוואה הסדרים מיוחדים אשר באמצעותם מוגברת שליטתו של המצווה אף לאחר פטירתו. בכוחו של המצווה לצוות יורש במקום יורש, על מנת שיזכה היורש השני רק אם לא זכה הראשון. אף אם נניח ויורש הראשון נפטר עוד לפני המצווה מותירה הצוואה הוראה לתרחיש זה ומוגברת ביד המצווה מידת השליטה בעזבונו.

זאת ועוד, מצווה רשאי לקבוע, כי יורש שני יירש את חלקו של היורש ראשון, בהתקיים תנאי או בהגיע מועד שנקבע לכך בצוואה. כמו כן, המצווה רשאי להציב בצוואתו תנאי אשר רק בקיומו יזכה היורש או לחילופין לקבוע, כי יורש יחדל מלהיות יורש בהתקיים תנאי או בהגיע מועד.

לפיכך, בטרם עשיית הצוואה ולצורך עריכתה יש להיוועץ בעורך דין ירושה הבקיא בתחום עריכת צוואה, על מנת לשכלל את הצוואה ובהתאם לנסיבות לעשות בה שימוש מושכל בחוק הירושה, כדי שבעתיד לא תתעוררנה בעיות במתן צו קיום צוואה. היעדר ייעוץ משפטי הכרחי בעשיית צוואה עלול להיות בסופו של יום בעוכריה.

משרדנו המתמחה בדיני צוואה וירושה, עומד לרשותכם בכל עת ומעמיד לרשותכם שירותים משפטיים בענייני ירושות, צוואות, עריכת צוואה, צוואה הדדית – צוואת בני-זוג, צו קיום צוואה, צו ירושה, התנגדות לצו קיום צוואה, הגשת בקשות לרשם הירושות – הרשם לענייני ירושה ו/או הגשת תביעות בבתי משפט לענייני משפחה. הינכם מוזמנים ליצור קשר לצורך תיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד ירושה וליהנות מחוות דעת משפטית מקיפה וכן ייצוג משפטי על ידי עורך דין לענייני ירושה בליווי אישי, מקיף וצמוד.

רוצים לשאול שאלה, להעיר או להוסיף תגובה? נשמח להשיב לכם במהרה. צרו קשר וכתבו לנו באתר או כנסו וכתבו לנו בעמוד הפייסבוק ופנייתכם תיענה בהקדם.

חשוב: האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק ואינו מהווה תחליף לו. כל המסתמך על המידע המופיע באתר מבלי לקבל ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק עושה זאת על אחריותו בלבד.