צוואה – חשיבותה ואופן עשייתה

מבקשים לערוך צוואה, לתקן צוואה קיימת או לבטלה? מעוניינים להגיש בקשה לצו קיום צוואה? להגיש התנגדות לצוואה? לפניכם כל הפרטים והמידע על אופן הכנת ועריכת הצוואה, חשיבותה של הצוואה – חשוב (איך) לעשות, הדרכים להתנגד ולבקש את פסלות או בטלות הצוואה והאופן בו מבקשים את קיומה. דן לימור - משרד עורכי דין, מתמחה בדיני צוואה וירושה, מציע מגוון שירותים משפטיים, ייעוץ וייצוג, מקיף, אישי ומקצועי בכל עת.

צוואה הינה מסמך בו אדם קובע את ההוראות אותן הוא מבקש להחיל לאחר מותו, לרבות זהות יורשיו ומה ייעשה ברכושו. יש להקפיד בצורת עשיית הצוואה ולקיים את הדרישות הקפדניות הקבועות בחוק על מנת שיוקנה לה תוקף משפטי מחייב וניתן יהיה לאוכפה.

כאשר אדם מעוניין להחיל הסדר אחר מזה הקבוע בחוק הירושה, הוא רשאי לעשות צוואה ובה לקבוע את יורשיו ואת היקף זכויותיהם בנכסיו. כוחה של הצוואה יפה אף במקרים בהם מעוניין אדם שלא להוסיף על האמור בחוק הירושה באשר לזהות יורשיו, אלא רק לקבוע את אופן השימוש בנכס מסוים או את הסדר החלוקה בעזבונו. אם למשל אמורים שני ילדיו לרשת בעתיד את דירתו בהתאם לחוק, יכול המצווה לקבוע בצוואתו, כי לאחר פטירתו תוצע הדירה למכירה. כך מבלי שגרע מזכויות יורשיו הטבעיים, קבע הסדר שיש בו כדי למנוע בעתיד אי נעימות בין יורשיו או דיונים ולבטים באשר לאופן השימוש בדירה, בין אם למגורים בה או בין אם להשכרתה.

הדרך החוקית היחידה לחלוקת נכסי העיזבון, המוכרת אף בהלכה, באמצעותה יכול אדם להקנות מתנה לאחר מותו, הינה באמצעות הצוואה. רק אדם בגיר בעל כשרות משפטית, שאינו הוכרז כפסול דין, רשאי לערוך צוואה. כמו כן, על המצווה (המוריש) להיות מודע לטיבה של הצוואה, כלומר להיות צלול בדעתו ומודע לכך שהוא עורך צוואה, מודע להיקף רכושו, מודע ליורשיו וכן מודע לתוצאות מעשיו. החוק קובע ארבע דרכים לעשיית הצוואה: בכתב יד, בפני עדים, בפני רשות או בעל-פה.

רוצים לשאול שאלה, להעיר או להוסיף תגובה? נשמח להשיב לכם במהרה. צרו קשר וכתבו לנו באתר או כנסו וכתבו לנו בעמוד הפייסבוק ופנייתכם תיענה בהקדם.

חשוב: האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק ואינו מהווה תחליף לו. כל המסתמך על המידע המופיע באתר מבלי לקבל ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק עושה זאת על אחריותו בלבד.