צו ירושה

צריכים להוציא צו ירושה? מבקשים להגיש התנגדות לבקשה? לפניכם כל הפרטים והמידע על אופן הכנת הבקשה והמסמכים שיש לצרף לה, דרך הגשת הבקשה והסמכות שתדון בה, כיצד יש להגיש התנגדות לבקשה והיכן. כאשר אדם נפטר ולא הותיר אחריו צוואה, קובע חוק הירושה את זהות יורשיו וכמו כן גם את היקף זכויותיו של יורשיו. בהיעדר צוואה, יש להגיש בקשה למתן צו ירושה כדי לקבל ו/או להעביר על שמכם ו/או לבעלותכם את הנכסים ו/או הזכויות המגיעים לכם מכוח הירושה.

דן לימור – משרד עורכי דין, המתמחה בדיני ירושה וצוואה, עוסק בבקשות למתן צווי ירושה ו/או צווי קיום צוואה ופועל להשגת הצווים בהקדם. משרדנו מעניק שירות משפטי מקיף ויסודי העומד לרשותכם בכל עת. צרו קשר לתיאום פגישת ייעוץ לסיוע בהכנת והגשת בקשה למתן צו ירושה.

האם חייבים צו ירושה?

אמנם חוק הירושה קובע במדויק עם זהות יורשיו של המנוח וזכאותו של כל אחד מהם בנכסיו ו/או זכויותיו. אך בטרם ניתן צו ירושה, יורשיו של המנוח לא יכולים לפעול ביחס לזכויות ו/או לנכסים שבבעלות המנוח והרשומים על שמו. למעשה, צו ירושה נועד להצהיר באופן פורמאלי על זהות היורשים ועל זכאות כל אחד מהם בזכויותיו ונכסיו של המנוח. צו הירושה הינו מסמך משפטי מחייב והצהרתי המכיר בזהות היורשים ובהיקף הזכויות והנכסים של כל אחד מהם.

באמצעות הצו ניתן להעביר נכסים מבעלות המנוח לבעלות היורש, לקבל כספים ו/או זכויות בהתאם לחלקו היחס של היורש בעיזבון המנוח, וכמו כן גם לשאת בחובות.

למי מוגשת הבקשה למתן צו ירושה?

בקשה למתן צו ירושה – בצירוף תעודת פטירה – מוגשת לרשם לענייני ירושה שבאזור שיפוטו היה מקום מושבו של המוריש. הבקשה מוגשת רק לאחר משלוח הודעות לכל היורשים בה מגיש הבקשה מודיע על כוונתו להגיש לרשם לענייני ירושה בקשה למתן צו ירושה. לחילופין, ניתן לצרף לבקשה למתן צו ירושה, כתבי/תצהירי הסכמה של יתר היורשים שבהתאם לחוק הירושה.

מתי מקבלים צו ירושה?

לאחר שהוגשה הבקשה למתן צו ירושה לרשם לענייני ירושה ושולמה בגינה האגרה המתאימה, מועברת הבקשה על ידי הרשם לענייני ירושה לתגובת ב"כ היועץ המשפטי לממשלה מטעם האפוטרופוס הכללי, המוגשת תוך 45 ימים. במקביל מתפרסמת בעיתון יומי על ידי הרשם לענייני ירושה הודעה על שהוגשה בקשה למתן צו ירושה. על כל המעוניין להתנגד לבקשה להגיש התנגדות לרשם לענייני ירושה תוך 14 יום מתאריך פרסום ההודעה בעיתון.

במידה ולא הוגשה התנגדות וככל שב"כ היועץ המשפטי מטעם האפוטרופוס הכללי הגיב בהודעה על כוונה שלא להתערב בהליכים, יינתן צו ירושה. כאשר לבקשה לא צורפו מלוא המסמכים ו/או חסרים בה פרטים, רשאי ב"כ היועץ המשפטי לממשלה מטעם האפוטרופוס הכללי לתת הודעה על דרישת פרטים. לעיתים, יהיה צורך בהגשת בקשה חדשה מתוקנת. כדי להימנע מהשמטת פרטים ודרישת מסמכים מה שעלול לעכב את ההליכים, מומלץ להיוועץ עם עו"ד ירושה לצורך הכנה והגשת בקשה למתן צו ירושה.

מתי התיק עובר לבית המשפט לענייני משפחה?

אם מוגשת לרשם לענייני ירושה התנגדות לבקשה למתן צו ירושה ו/או כאשר הודיע ב"כ היועץ המשפטי לממשלה מטעם האפוטרופוס הכללי על כוונה להתערב בהליכים, הרשם לענייני ירושה יעביר את התיק שייפתח מחדש בבית המשפט לענייני משפחה שיקבל את הסכמות להכריע בדבר היקף העיזבון, זהות היורשים, תוקף הצוואה במידה ונטענה, זהות היורשים והיקף הזכויות והנכסים.

רוצים לשאול שאלה, להעיר או להוסיף תגובה? נשמח להשיב לכם במהרה. צרו קשר וכתבו לנו באתר או כנסו וכתבו לנו בעמוד הפייסבוק ופנייתכם תיענה בהקדם.

חשוב: האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק ואינו מהווה תחליף לו. כל המסתמך על המידע המופיע באתר מבלי לקבל ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק עושה זאת על אחריותו בלבד.