השפעת רצון הילד

בבואם להכריע בשאלת משמורת הילד בתי המשפט לענייני ומשפחה ובתי הדין הרבניים נוטים להתחשב ברצונותיו של הילד. מגמה זו מוצאת ביטוי מפורש לכך בחוק בית המשפט לענייני משפחה הקובע, כי יש להתחשב ולכבד את רצונו של הילד. הלכה למעשה, לערכאה השיפוטית מוענקת הסמכות ומרחב שיקול הדעת במסגרתם ניתן משקל ראוי לדעותיו של ילד המסוגל לחוות דעה משלו ולהביע דעתו, בהתאם לגילו ולמידת בגרותו של הילד. לעיתים, עשוי רצונו של ילד להוות שיקול מכריע בנוגע למקום החזקתו.

אף על פי כן, מגמה זו של שמיעת הילד והתחשבות ברצונותיו איננה מוחלטות וקיימים המקרים בהם היא מוגבלת מטעמים ברורים. לא דומה הסיטואציה בה מבקשים לשמוע את רצונו של נער מתבגר כבן 15 לסיטואציה בה מדובר בילד כבן 5, שכן בין שני המקרים הללו קיימים פערים גדולים ביכולת ובמסוגלות של כל אחד מהקטינים להביע דעה חופשית ורצון ברור כמו גם באפשרות לכפות עליהם את מקום מגוריהם.

רוצים לשאול שאלה, להעיר או להוסיף תגובה? נשמח להשיב לכם במהרה. צרו קשר וכתבו לנו באתר או כנסו וכתבו לנו בעמוד הפייסבוק ופנייתכם תיענה בהקדם.

חשוב: האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק ואינו מהווה תחליף לו. כל המסתמך על המידע המופיע באתר מבלי לקבל ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק עושה זאת על אחריותו בלבד.