בדיקת מסוגלות הורית

כאשר אין הורות משותפת או רצון במשמורת משותפת יש לקבוע את זהות ההורה המשמורן. לצורך כך נעזרים הן בתי המשפט לענייני משפחה והן בתי הדין הרבניים בגורמים מקצועיים שהינם עובדים סוציאליים ופקידי סעד מטעם שירותי הרווחה. לאור האמור בהמלצותיהם של הגורמים המקצועיים מוכרעת קביעת זהות ההורה המשמורן ומוגדרים הסדרי הראייה להורה הלא משמורן.

תפקידם של הגורמים המקצועיים לבחון את טיב יחסיהם של ההורים עם הילד ביחד ולחוד, לתת לערכאה השיפוטית תסקיר רווחה המשקף את עובדות המציאות כהווייתן לאור התרשמותם ולבסוף את המלצתם בדבר המשמורת והסדרי הראייה על פי ממצאיהם באופן שיטיב לשרת את האינטרסים של הילד.

הגורמים המקצועיים מקיימים בדיקת מסוגלות הורית לכל אחד מההורים אשר נועדה לבחון, להעריך ולאפיין את אישיותו של ההורה הנבדק, את אופן התנהלותו ויחסיו עם הילד, את רמת הבנתו ומודעותו לצרכיו של הילד, הן הרגשיים והן הפיזיים, וכן את מודעותו למצוקות הילד ודרכי התמודדותו עם מצוקותיו אלו. התרשמותם של הגורמים המקצועיים מן הממצאים שיעלו בבדיקה יועברו לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני במסגרת תסקיר מטעמם.

בסופו של יום, בהסתמך על חוות דעתם של הגורמים המקצועיים הערכאה השיפוטית מגבשת לעצמה תמונת מצב עובדתית עדכנית על פיה תיקבע משמורת הילד, בהיעדר הסכמה בין ההורים תוך שקילת טובתו של הקטין וגילו.

רוצים לשאול שאלה, להעיר או להוסיף תגובה? נשמח להשיב לכם במהרה. צרו קשר וכתבו לנו באתר או כנסו וכתבו לנו בעמוד הפייסבוק ופנייתכם תיענה בהקדם.

חשוב: האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק ואינו מהווה תחליף לו. כל המסתמך על המידע המופיע באתר מבלי לקבל ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק עושה זאת על אחריותו בלבד.